Sauna – jak z niej bezpiecznie korzystać

Dla naszych gości mamy saunę fińską (50 zł/godzina). Jej dodatkowym atutem jest to, że ochłodzić się można, wskakując do rzeki 🙂

Co należy wiedzieć, zanim zaczniemy korzystać z sauny.
Saunowanie polega w skrócie na dwu-trzykrotnym naprzemiennym przegrzewaniu i schładzaniu organizmu. Każdorazowy pobyt w saunie nie powinien być nie dłuższy niż 15 min.
Zacząć powinno się od leżenia na niskiej ławce (temperatura około 50ºC), następnie na średniej (65ºC) i na końcu na najwyższej (90-100ºC).
Bardzo ważną częścią kąpieli jest ochładzanie organizmu. Trwa ono od 8 do 12 minut, a po ostatnim wejściu do sauny około 20-30 minut.
Bez ochładzania po każdym pobycie w saunie cały zabieg nie ma większego sensu, a nawet jest szkodliwy. Przegrzanie ciała powoduje maksymalne rozszerzenie naczyń krwionośnych, natomiast ochłodzenie – w pierwszym momencie zwężenie naczyń krwionośnych, a potem głębokie przekrwienie. Ochładzanie jest więc najważniejszym czynnikiem leczniczym i profilaktycznym sauny.
Na zakończenie należy spokojnie wypocząć i uzupełnić płyny (w czasie sanowania utrata wody może wynosić 0,5-1,5 l)  wodą mineralną niegazowaną i sokami warzywnymi (najlepszy jest  sok pomidorowy ze względu na dużą zawartość potasu) lub owocowymi z dużą zawartością witaminy C.

Z sauny należy korzystać rozsądnie. Nie wolno być pod wpływem alkoholu!
Nie jest również wskazana w przypadku niektórych chorób. Szczegółową informację na ten temat można znaleźć na stronie Sauna pod lupą

Do sauny wchodzimy nago, po uprzednim dokładnym umyciu się i wytarciu. Ciało nie może być osłonięte kostiumem kąpielowym, ponieważ uniemożliwia to dotarcie do skóry ciepłu. Kostiumy kąpielowe zatrzymują pot na ciele, co może także podrażniać skórę. Dodatkowo stanowią one przeszkodę dla swobodnego odparowania wody z powierzchni skóry. Klapki i biżuterię zostawiamy poza sauną.
W saunie kładziemy się na rozłożonym ręczniku.
Po zakończeniu sanowania spłukujemy ciało, nie używając mydła – zapobiega to zmianie naturalnej kwasowości skóry, będącej częścią mechanizmów obronnych ustroju.
Więcej informacji na temat sauny znajdziemy TUTAJ

A tu nasz ilustrowany przewodnik.

SAUNA-jak-z-niej-korzystac

Facebook